Ceny Bitcoinów spadają o 1 000 $ w Worst Sell-Off w ciągu tygodnia

Bitcoin spadł gwałtownie w ciągu ostatnich kilku godzin i testuje kluczowy poziom wsparcia psychologicznego blisko 18.000 dolarów.

Około 06:00 UTC 8 grudnia, cena pierwszej na świecie kryptokursy spadła do około 18.031 dolarów z 18.770 dolarów. Następnie, zgodnie z indeksem cen bitcoinów CoinDesk, nieznacznie obniżyła się ona do 18.200 dolarów w czasie prasy.

Ostatni raz Bitcoin (BTC, -2,61%) zanotował podobny spadek 1 grudnia po tym, jak krypto waluta osiągnęła najwyższy w historii poziom około 19 920 dolarów za BPI.

Według Ki Young Ju, CEO CryptoQuant, dostępność znacznych ilości Bitcoinów na giełdach dostarczanych przez dużych posiadaczy – „wielorybów“, jak się je często nazywa – przyczyniła się do spadku cen.

„Jeśli chodzi o krótkoterminowe przewidywanie cen, myślę, że najważniejszymi danymi są podaż i popyt, powiedział Ki Young Ju, dyrektor generalny CryptoQuant. „Myślę, że ten spadek cen rozpoczął się od bitcoinów… wielorybów, które chciały utrzymać swój bitcoin na giełdach, czyniąc je łatwo dostępnymi dla zleceń sprzedaży.“

Inni widzą, że niedawni nabywcy zabierają swoje wygrane z rynku. Lucas Huang, szef wzrostu na zdecentralizowanej giełdzie Tokenlon, zauważył, że z punktu widzenia handlu detalicznego, „80% wzrost ceny Bitcoinu w ciągu zaledwie dwóch miesięcy może być zbyt kuszącym zyskiem, by go nie przyjąć“.

Tymczasem kolejny sygnał może płynąć z tego, jak Wall Street postrzega perspektywy jednego szczególnie dużego nabywcy w ostatnich miesiącach. Tyler Radke, analityk w Citibank, obniżył swoją rekomendację dla firmy wywiadowczej Microstrategy, aby „sprzedać“ z „neutralnej“, wskazując inwestorom na euforię Bitcoinów może być nadmierna.

Nie wszyscy są niedźwiedzi na bitcoin. „Ostatni ruch Bitcoin’a w dół jest przystankiem na drodze do poziomu 30 tys. dolarów do połowy 2021 roku“, powiedział inwestor Jehan Chu, współzałożyciel Kenetic Capital. „Doświadczeni inwestorzy Bitcoin są dobrze przyzwyczajeni do tych spadków i rozumieją je jako okazję do zakupu dipu. W dłuższej perspektywie możemy spodziewać się, że ruchy te będą coraz rzadsze, ponieważ fundusze instytucjonalne nadal będą napływać na rynek, a zmienność będzie się dalej zmniejszać“.

Jednak w najbliższym czasie, dla analityków technicznych, ostatnia akcja cenowa dla bitcoinów stanowi ciągłą narrację niższych wyżów na wykresie dziennym. Sygnalizuje to słabnące zainteresowanie kupujących pośród rosnących dziennych wolumenów sprzedaży.

Jeśli kupujący nie zdołają podnieść cen powyżej 18 600 dolarów, może dojść do dalszego spadku cen, ponieważ krótkoterminowy trend zmieni się z byczego na bearish.

Cierpią również inne godne uwagi kryptowaluty, w tym ether, XRP (XRP, -4,88%) i litecoin (LTC, -4,78%). W ciągu ostatnich 24 godzin również te trzy waluty spadły od 7% do 9%. Faktycznie, wszystkie 17 krypto walut, oprócz bitcoinu w CoinDesk 20, spadło w ciągu ostatniego dnia od 6% do 12%.

W międzyczasie tradycyjne rynki utrzymały się w tym dniu na stabilnym poziomie, a indeks Dow Jones Industrial Average closing 0,35% na zielono i S&P 500 wzrósł o około 0,28% w ciągu dnia.